Van Gölü Suyu’nun Etkileri Nelerdir?

van gölü

Van Gölü tatlı ve deniz suyundan farklı bir ekosisteme sahiptir. Van Gölü’nün suyu acı, tuzlu ve sodalıdır. Bunun nedeni ise akarsular tarafından göle taşınan tuzlu suyun gölde birikerek suyun buharlaşması ile yoğunlaşmasıdır.

Van Gölü Suyunun Etkileri Nelerdir?

Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölü olarak bilinir. Bu nedenle, içerisinde oldukça yüksek mineraller barındırmaktadır. Van Gölü suyu etkileri bakımından incelendiğinde özellikle sağlık turizmine büyük bir fayda sağladığı görülmektedir.

Van Gölü Suyu Neden Önemlidir?

Van Gölü suyu içerisinde magnezyum, sodyum ve bikarbonat gibi maddeler taşıdığından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Van Gölü canlı yaşamı bakımından çok fazla çeşitliliğe sahip değildir. İçinde yaşayan tek canlı türü inci kefalidir. Ancak, sağlık açısından sağladığı faydalar gölün önemini arttırmaktadır.

Van Gölü Suyunun Sağlığa Faydalı Özellikleri Nelerdir?

Van Gölü suyu sağlık açısından oldukça faydalı özellikler taşımaktadır. Aynı zamanda göl zengin mineralli sular arasında yer almaktadır. Bu da suyun tedavi edici özelliklerini arttırmaktadır. Ayrıca suda bulunan magnezyum, sodyum, bikarbonat suyun hastalıklarındaki tedavi etkisini açıklamaktadır.

Van Gölü Suyu Spreyi Nasıl Koruma Sağlar?

Yapılan araştırmalar neticesinde Van Gölü spreyi kullanan kişilerin çağımızın salgın hastalıklarından olan üst solunum yolu ile bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Spreyi kullanan hastaların bulaşıcı hastalıklara neden olan mikrop oranında azalma tespit edildiği görülmüştür. Van Gölü suyu pH değerinin yüksek olması sebebiyle spreyi kullanan hastaların hastalığı daha hafif atlattığı belirtilmektedir. Özellikle üst solunum ve hava yoluyla bulaşan hastalıklarda mikropların burun mukozasına yerleşmesi nedeniyle spreyi kullanan hastalarda burun temiz kalmakta ve olumlu etki yaratmaktadır. Van Gölü suyu sodalı ve alkali bir su olması nedeniyle normal deniz suyu spreylerine oranla pH değeri daha yüksektir.

Van Gölü Suyundan Üretilen Sprey Polen Alerjisini Önler mi?

Polen alerjisi, bireyin bazı polen türlerinde bulunan proteinlere tepki vermesinden kaynaklanan bir hastalık türüdür. Saman nezlesi, mevsim nezlesi olarak da bilinmektedir. Özellikle bahar aylarında burun ve kulakta kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklık şeklinde kendini göstermektedir. Van Gölü spreyi özellikle burnun temiz kalmasını ve kurumamasını sağladığından polen alerjisi üzerinde olumlu bir etki yaratarak alerjinin daha hafif atlatılması konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.