Diyet Sürecinde Kullanılabilecek Besin Takviyeleri

İyi dengelenmiş bir diyet besin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilir. Ancak sınırlı bir diyette iseniz, birkaç güvenli vitamin takviyesi eklemek, sağlıklı kilo vermeniz için gereken ekstra desteği sağlayabilir. 

D vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Yiyeceklerden yeterince D vitamini almak zor olduğu zamanlarda genelde takviye kullanılması önerilmektedir. Düzenli olarak D3 vitamini alınması diyet sürecini desteklemektedir.  

Doymamış yağ asidi olan omega-3, insan sağlığı için önemli yağ asididir. Kardiyolojik fonksiyonların iyileştirilmesine katkı sağlamasının yanında kilo verme sürecinde de destek sağlamaktadır. 

Dengeli bir diyet sürecinde önemli olan C vitamini kilo vermek isteyen kişilerin diyet programlarında yer alması gereken bir vitamindir.

Vücutta oldukça fazla bulunan magnezyum, çeşitli biyokimyasal reaksiyonları düzenleyen enzimlerin yapısında bulunması ve kan şekerini kaslara taşıyarak kilo verme sürecinde destek sağlayabilir.

Kırmızı kan hücrelerinin vücut dolaşımı içindeki oksijen transferini üstlenen demir, hemoglobin miyoglobin gibi pigmentlerin içinde bulunur. Demir eksikliği bulunan kişilerde kilo vermek güç hale gelebilir. 

Probiyotikler, sindirim sisteminin sağlığını destekleyen yararlı bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim sistemi, vücudun besinleri etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda metabolizmanın düzenli çalışmasına da katkı sağlar. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengenin korunmasına yardımcı olur. Probiyotik takviyeleri kilo verme sürecini destekleyebilir. Çünkü probiyotikler sindirim sistemindeki yararlı bakteri dengesinin korunmasına ve sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olabilir. İyi bir sindirim sistemi, besinlerin daha etkili bir şekilde emilmesine ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir.

Bu vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde almak için çeşitli besinleri tüketmek önemlidir. Ancak, herhangi bir takviye kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Ayrıca, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz kilo verme sürecinde temel önemdedir.

Kaynaklar

Rock, C. L. (2007). Multivitamin-multimineral supplements: who uses them?. The American journal of clinical nutrition85(1), 277S-279S.

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-d/ 

https://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/anaemia_iron_deficiency/WHO_NHD_01.3/en/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-Consumer/ 

https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/fish-and-omega-3-fatty-acids