Sporcu Performansı İçin Beslenme ve Gıda Takviyesi Kullanımı

Sporcuların performanslarını arttırmasına destek olacak birçok faktör bulunmaktadır.Bunların arasında beslenme ve gıda takviyesi kullanımı önemli bir yere sahiptir. Beslenmenin yetersiz kaldığı, ihtiyacın arttığı vb. durumlarda gıda takviyeleri kullanımı artmaktadır. Sporcuların gıda takviyesi kullanım amaçlarına baktığımızda; besin öğesi yetersizliğini önleme, antreman sonrası toparlanma hızını arttırmak, sporcuya ideal vücut kompozisyonu sağlamak gibi birçok olumlu etkileri bulunmaktadır.

Sporcular Ne zaman Gıda Takviyesine İhtiyaç Duyar?

  • Kişi tıbbi olarak besin öğesi yetersizliği saptandığı durumda vitamin mineral takviyeleri destek amaçlı ihtiyaç duyabilir.
  • Yoğun egzersiz zamanlarında artan enerji ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılabilir.
  • İdeal vücut yağ-kas oranına sahip olmak için gerekli olabilir.
  • Sporcunun toparlanma süresine destek olmasında gerekli olabilir.

Spor öncesi veya sonrası ihtiyaca göre besin takviyeleri kullanılabilir. Burada önemli olan ise kişinin tıbbi durumu, vücut yağ- kas oranı, antreman düzenidir. Kan bulgularında herhangi bir sorun olmayan sporcular için ek vitamin desteği sporcuya özel olarak karar verilmelidir. Kan bulgularında eksiklik görülen sporcuda ise diyetisyen önerisi ile vitamin mineral takviyesi kullanabilir. Bunlara örnek olarak C, D , E vitaminleri Mg minerali veya omega-3  gibi takviye gıdalar örnek verilebilir.

Referanslar

Lukaski, H. C. (2004). Vitamin and mineral status: effects on physical performance. Nutrition, 20(7-8), 632-644.

Zimmermann, M. B. (2003). Vitamin and mineral supplementation and exercise performance. Schweizerische Zeitschrift fur Sportmedizin und Sporttraumatologie, 51(1), 53- 57.

Bayram, H. M., & Öztürkcan, S. A. (2020). Sporcularda ergojenik destekler. Türkiye Klinikleri Sağlık Bilimleri Dergisi.