Orzaks İlaç, Türk Kardiyoloji Derneği ve Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nden 3 Mart Dünya Omega 3 Günü’nde anlamlı mesaj:

Denizlerimiz Kalp Damar Sağlığı için Önem Arz Ediyor

Mavi Bayrak Mavi Kalp

Orzaks İlaç olarak, Türk Kardiyoloji Derneği, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Deniz Yaşamını Koruma Derneği ile birlikte 3 Mart Dünya Omega 3 Günü özelinde düzenlediğimiz etkinlikte, denizlerin temizliğinin sağlığımızla ilişkisini vurgulandık. Genel Müdürümüz Yunus Emre Alimoğlu, “3 Mart Dünya Omega 3 Günü’nde denizlerimizin temizliği, su altı yaşamının çeşitliliği ve Omega 3’ün kalp sağlığımız için önemine dikkat çekmek istedik.” dedi.

Takviye gıda sektörünün lideri olarak, “Temiz Deniz Temiz Kalp, Mavi Bayrak Mavi Kalp” adıyla Deniz Yaşamını Koruma Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği ve TÜRÇEV ile birlikte Omega 3 ‘farkındalık’ projesini başlattık. Kalp, beyin ve göz sağlığına önemli katkılar sağlayan Omega 3’ün farkındalığını arttırmak, insan sağlığına sürdürülebilir bir fayda sağlamak amacıyla geliştirilen proje kapsamında Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nin sağladığı Türkiye’deki 10 mavi bayraklı yelkenliden biri ile Marmara Denizi’nde dalış gerçekleştirildi. Yapılan dip temizliğinin ardından, Genel Müdürümüz Yunus Emre Alimoğlu’nun da içinde yer aldığı ekip ile birlikte çıkan çöpler ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırıldı. 

Yaklaşık 400 m2 bir alanda 6 dalıcı ile ortalama 6 metre derinliğinde, 37 dakikalık bir dalıştan 7 çuval (plastik, cam, metal, ambalaj) çöp çıkarıldı. Bunların yanı sıra büyük plastik ve metal parçalar, deniz dibine terk edilmiş bir hayalet av aracı da çıkarıldı. Çıkarılan bu hayalet av aracının üzerindeki ağlara takılmış ve ölmek üzere olan 2 adet yengeç kurtarılarak denize geri bırakıldı.

“Toplum sağlığına ve çevreyi yaşanabilir hale getirmeye odaklanıyoruz”

Sadece ticari başarı elde etmekle kalmayıp topluma karşı sorumluluklarımızı da yerine getirdiğimizi kaydeden Yunus Emre Alimoğlu, “Bugün topluma katkı sağlama adına ülkemiz için çok değerli STK’ların desteğiyle Mavi Bayrak Mavi Kalp projemizi hayata geçiriyoruz. Aynı amaç için toplandığımız Türk Kardiyoloji Derneği, Deniz Yaşamını Koruma Derneği, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na katkıları ve destekleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Orzaks İlaç’ın temel değerleri arasında toplumsal sağlığa odaklanma ve çevreyi daha yaşanabilir bir yer haline getirme görevlerinin bulunduğunu vurgulayan Yunus Emre Alimoğlu, “Mavi Bayrak Mavi Kalp projesi bizim için çok kıymetli bir şeyi işaret ediyor “Omega 3”. Bazı omega-3 takviyeleri, balıklardan veya deniz ürünlerinden elde edilir. Günümüzde deniz kirliliği, bu tür takviyelerin güvenliği ve kalitesi üzerinde endişelere yol açabilir. Balık yağı veya diğer deniz kaynaklı omega-3 takviyeleri, kirlilik seviyelerini kontrol etmek ve güvenliği sağlamak için titizlikle işlenmelidir. Tam da bu sebeplerden dolayı deniz temizliğin de farkındalık yaratmak ve gelecek nesillere karşı olan sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlatıyoruz. Orzaks İlaç olarak, 3 Mart Dünya Omega 3 Günü’nde denizlerimizin temizliği, su altı yaşamının çeşitliliği ve Omega 3’ün kalp sağlığımız için önemine dikkat çekmek istedik. Hep birlikte, daha iyi bir dünya için adım atıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Çevresel sürdürülebilirlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine bağlı kalarak, farkındalık projelerimizin devamlılığı şirket misyonumuz için de önemli’

Pazarlama Direktörümüz Müge Turan; “Toplum sağlığına ve çevreye karşı sorumluluklarımızın bilinciyle hayata geçirdiğimiz ‘Mavi Bayrak Mavi Kalp’ projemizi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 3 Mart Dünya Omega 3 Günü’nde denizlerimizin temizliği, su altı yaşamının çeşitliliği ve Omega 3’ün kalp sağlığında önemine dikkat çekmek projedeki öncelikli amacımız. Projemize destekleri için Türk Kardiyoloji Derneği, Deniz Yaşamını Koruma Derneği, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na bir kez daha teşekkür ederiz. 

Bu projenin yanı sıra, çevresel sürdürülebilirlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine bağlı kalarak, projelerimizin devamlılığı şirket misyonumuz için de önemli bir nokta olarak konumlanmaktadır. Orzaks İlaç olarak, toplumsal ve çevresel sorumluluğumuzu yerine getirmek için kararlıyız.’’ açıklamalarıyla projeden bahsetti.

Orzaks İlaç olarak, 3 Mart Dünya Omega 3 Günü’nde denizlerimizin temizliği, su altı yaşamının çeşitliliği ve Omega 3’ün kalp sağlığımız için önemine dikkat çekmek istedik. Hep birlikte, daha iyi bir dünya için adım atıyoruz.